Kalendarium życia i działalności twórczej Jerzego Grotowskiego

1992

11 lutego 1992

Miejsce: Nowy Jork

Na chorobę nowotworową umiera Mercedes Gregory, wieloletnia sojuszniczka i jedna z najbliższych przyjaciółek Grotowskiego, realizatorka filmów o nim i jego pracy (With Grotowski in Nienadówka, Downstairs Action). Tuż przed jej śmiercią Grotowski przylatuje do Nowego Jorku, by się z nią pożegnać.

12 marca 1992

Miejsce: Pontedera

Grotowski pisze list do Zygmunta Molika z okazji otwarcia we wrocławskim Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych poświęconej mu wystawy.

13–26 marca 1992

Miejsce: Jerozolima

„Spotkania z Jerzym Grotowskim” zorganizowane przez Académie Expérimentale des Théâtres w Paryżu we współpracy z The School of Visual Theatre, Jeruzalem Foundation, Cinématheque w Jerozolimie i Workcenter w Pontederze. Po pokazie filmu z Akropolis odbyła się konferencja Grotowskiego na temat jego obecnej pracy.

Kwiecień 1992

Miejsce: Pontedera

Grotowski pisze list do Jerzego Jarockiego z okazji sympozjum poświęconego jego twórczości, które odbyło się w dniach 29 i 30 IV roku w obecnej siedzibie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Wrocławiu.

12 kwietnia 1992

Miejsce: Warszawa

W programie I Telewizji Polskiej został pokazany film dokumentalny Krzysztofa Domagalika «Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki...» O Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego, zrealizowany na przełomie lat 1979 i 1980.

Maj 1992

Miejsce: Pontedera

Po śmierci Tadeusza Łomnickiego (zmarł 22 II) Grotowski napisał o nim tekst, publikowany w trzecim numerze „Notatnika Teatralnego”.

 

Sierpień 1992

Miejsce: Irvine

Ostatnia wizyta robocza Grotowskiego na Uniwersytecie Kalifornijskim. Seminarium prowadzone przez Grotowskiego w dniach 10–19 VIII kończy projekt Dramat Obiektywny.

Grudzień 1992

Miejsce: Wrocław

Ukazuje się specjalny numer pisma „Notatnik Teatralny” poświęcony Jerzemu Grotowskiemu (zima 1992, nr 4).