2023-07-10
2023-07-10
PERFORMER 25/2023 (proj. Barbara Kaczmarek)
Dariusz Kosiński

Nie dać się zawojować

Kiedy rankiem 24 lutego 2022 rosyjska inwazja na Ukrainę weszła w nową, spektakularną fazę, której nie dało się już nie zauważyć, wszystkie nasze dzienne sprawy stanęły pod znakiem zapytania. Wkrótce potem wracałem po przerwie międzysemestralnej na uniwersytet, gdzie akurat prowadziłem wykłady o awangardzie teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej, w tym o awangardzie ukraińskiej – wspaniałym pokoleniu, rozstrzelanym przez Rosjan z tych samych powodów, dla których niecały wiek później bombardowano ukraińskie miasta.

Sofiia Rosa-Lavrentii, Roman Lavrentii

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Komunikacja ukraińskiego teatru z dziećmi i nastolatkami w czasie wojny i na temat wojny

Wojna i dzieci. To temat zawsze bolesny, trudny i poruszający. Te dwa słowa trudno nawet pisać obok siebie, bo kryją się za nimi dwa zupełnie inne światy. Chcemy dzieci ratować, chronić, ukryć i nawet o tym nie myśleć… ale wojna trwa, a dzieci jej doświadczają.

Magda Piekarska

Stypa za zmarłych, z myślą o żywych

Performans Viktorii Myroniuk to dowód na to, jak wiele mocy tkwi w skostniałym rytuale – o ile znajdzie się ktoś na tyle odważny, żeby podważyć jego reguły, negocjować warunki, nadać nowy sens. Ale jest także (a może przede wszystkim?) świadectwem, jak bardzo dziś w pocovidowym i wojennym czasie potrzebujemy bliskości, intymności, poczucia bezpieczeństwa – również w kontakcie ze sztuką.

Irmos dla Ukrainy, koncert

 

 

Agnieszka Wójtowicz

Grotowski polityczny, spotkanie z Agnieszką Wójtowicz

Igor Stokfiszewski

Pusty dokument. List do Anieli Gabryel po premierze filmu Radical Move

Julia Głębocka

„Dziesięć lat milczenia”? O skutkach sankcji kulturalnych wobec Rosji dla teatru polskiego

Rewizja

Teatr w Polsce od dawna cieszy się reputacją medium, które na zmiany społeczne oraz bieżące wydarzenia polityczne reaguje, jeśli nie najszybciej, to z pewnością najsilniej. W przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę środowisko wykazało się zaangażowaniem zarówno w aspekcie czysto artystycznym, jak i humanitarnym.

Joanna Zielińska-Öktem

Miasto jako teatr wojny. Urbicide

W czerwcu 2014 roku na ulicach Sarajewa pojawiły się czerwone proporce z rysunkiem serca i napisem „Sarajewo Sercem Europy”, promujące program wydarzeń związanych z rocznicą wybuchu I wojny światowej.

Magdalena Łyko

Kolaboracja – definicje, oceny, weryfikacje. Na przykładzie losów Adolfa Dymszy

Wraz z wybuchem II wojny światowej wszelka działalność kulturalna dwudziestolecia, jego energia, radość i humor w oczywisty sposób zostały przerwane. Teatry zostały zamknięte, a zespoły aktorskie rozproszone.