2023-12-21
2023-12-21
PERFORMER 26/2023 okładka (proj. Barbara Kaczmarek)
Łucja Iwanczewska

Ruchome splątania

Współczesne choreografie są formami komunikacji, współpracy, przylegania do świata i zachodzących w nim zmian. Redefiniują nasze relacje z innymi ludzkimi i nie-ludzkimi, z czasem, przestrzenią, różnego rodzaju sposobami poznawania rzeczywistości. Skupiają się na ucieleśnieniu jako metodzie badawczej, warunkującej poznanie i na ciele – miejscu emocji, afektów, przepływów, wielokierunkowych energii i potencjalności. Kiedy rzeczywistość zapisana i praktykowana jest w ciele, otwiera się przestrzeń manifestacji kulturowych w tańcu, ruchach, odsłuchach, zmysłowych poruszeniach.

Eryk Makohon

Lekcja ruchowa jako laboratorium preekspresji i choreografii

Stały proces rozbudzania poziomu preekspresywnego odbywa się przez regularne lekcje ruchowe. Regularność i ciągła praktyka stanowią niezbędne ogniwo procesu ucieleśniania wiedzy i doświadczenia. Idealnym porównaniem, uwypuklającym potrzeby regularnej praktyki ruchowej tancerza, jest trening sportowca lub ćwiczenia instrumentalisty. Procesy zachodzące w takiej pracy to nie tylko ciągłe doskonalenie techniki i możliwości z niej płynących, lecz także usuwanie ograniczeń mogących stanowić opór w swobodnym użyciu ciało-umysłu w praktyce scenicznej.

DZIAŁO SIĘ W INSTYTUCIE 2023

Tadeusz Kornaś

Czyżby most popękał?

Koryna Dylewska

Ciało czujne jak źrenica oka

Zuzanna Berendt, Agata Siniarska

Praktyki towarzyszenia

Karolina Graca

O choreografii płynności rozmawia Krakowskie Centrum Choreograficzne

Zaprosiłam zespół Krakowskiego Centrum Choreograficznego (KCC) – Agę Barańską-Kozik, Dominikę Wiak, Martę Wołowiec, Monikę Węgrzynowicz, Aleksandrę Honzę i siebie – do wspólnego namysłu nad strategiami przetrwania i rozwoju, które wypracowałyśmy na przestrzeni ostatnich lat, kiedy nasz team formował się na nowo, w związku z między innymi urlopami macierzyńskimi i powrotami, oraz na nowo ustalał swoje miejsce na tanecznej mapie Krakowa.

Magda Piekarska

Gruba i Głupia polują na teatry

Patrycja Kowańska i Dominika Knapik jako Gruba i Głupia wywracają teatralny stolik. Uderzają w hierarchie, depczą kanony. Mają w nosie, co komu wypada. Żartują grubo, dając jednocześnie do zrozumienia, że żarty się skończyły.