Uwolnij swój głos. Tworzenie obrazów w pracy nad głosem i mową
Kristin Linklater

Uwolnij swój głos. Tworzenie obrazów w pracy nad głosem i mową

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Kraków 2011

 

Przekazujemy Państwu niezwykle ciekawą, innowacyjną książkę poświęconą wyzwalaniu głosu i temu, jak ważny jest on w pracy teatralnej. Metoda Kristin Linklater, stosowana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Danii, Australii, Rosji i wielu innych krajach na świecie, pozwala myśleć o głosie (i artykulacji) w zupełnie nowatorski sposób. Uwolnienie głosu jest wyrazem naszej artystycznej i ludzkiej wolności. Książka Kristin Linklater jest unikalnym podręcznikiem dla studentów i pedagogów (nie tylko szkół teatralnych) którzy chcą wzbogacać swój sposób postrzegania tego, czym jest praca nad rolą. Przetłumaczono ją do tej pory na język rosyjski i niemiecki. Oddajemy w Państwa ręce wersję polską, wierząc, że rozpoczynamy tym samym nowy rozdział w dziedzinie pracy nad głosem. (Krzysztof Globisz)

Kristin Linklater urodziła się w Szkocji, ukończyła London Academy of Music and Dramatic Art. Jest aktorką, reżyserem, pedagogiem, specjalistką w zakresie emisji głosu. W 1963 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych; w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych współpracowała z awangardowymi grupami teatralnymi: Petera Brooka, Josepha Chakina, Andre Gregory’ego i innych. W 1997 roku założyła wspólnie z Tiną Packer Shakespeare & Company w Lenox, a w 1990 roku w Bostonie, wspólnie z Carol Gilligan, Company of Women and Girls, prowadząc warsztaty i wystawiając w kobiecej obsadzie Henryka V i Króla Leara. Od 1997 roku jest profesorem w Theatre Arts w Columbia University w Nowym Jorku, na Wydziale Aktorskim, gdzie uczy emisji głosu i wymowy, wykorzystując teksty Williama Szekspira.Opublikowała: Freeing the Natural Voice. Imagery and Art in the Practice of Voice and Language (pierwsze wydanie w 1976 roku, w 2006 – drugie wydanie poprawione i poszerzone, wydawnictwo Drama Publisher, PWST przygotowuje aktualnie wydanie polskie książki) i Freeing Shakespeare’s Voice: The Actor’s Guide to Talking the Text (wydawnictwo Theatre Communications Group, 1992) i wiele artykułów dotyczących emisji głosu. Prowadzi warsztaty w Ameryce i Europie.

Kristin Linklater była stypendystką Guggenheim Foundation, Ford Foundation, Rockefeller Foundation, Mellon Foundation oraz National Endowment for the Arts.

POLECONE EKSPRESEM

Ludwik Flaszen, Grotowski & Company. Źródła i wariacje
Aktorstwo polskie. Generacje
Aktor i cel
Uwolnij swój głos. Tworzenie obrazów w pracy nad głosem i mową
Praca aktora nad rolą. Materiały do książki
Praca aktora nad sobą
Aktorstwo. Sześć pierwszych lekcji
Prawda i fałsz. Herezje i zdrowy rozsądek w aktorstwie
Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym
Aktor. Animator twórczych procesów
Jerzy Grotowski, Teksty zebrane
Grotowski, Woman and Contemporary Performance. Meetings with Remarkable Women
Peter Brook. Ku teatrowi pierwszemu
Tysiąc i jedna noc. Związki Odin Teatret z Polską
Iwo Gall – redutowiec artysta teatru
Korespondencje
Korespondencje
Grotowski – narracje
Zła pamięć. Przeciw-historia w polskim teatrze i dramacie