Prawda i fałsz. Herezje i zdrowy rozsądek w aktorstwie
Dawid Mamet

Prawda i fałsz. Herezje i zdrowy rozsądek w aktorstwie

Przełożył Tomasz Szafrański

Wydawnictwo Filmowe 2014

 

David Mamet, wielokrotnie nagradzany dramaturg, reżyser i wykładowca, napisał szczerą, łamiącą konwenanse i pełną bezlitośnie celnych obserwacji książkę.

Prawda i fałsz nie pozostawia suchej nitki na aktorskich tradycjach, zasadach i przyzwyczajeniach, w zamian oferując aktorom użyteczną wiedzę:

- jak przygotowywać się do roli,

- jak pracować z tekstem,

- jak podchodzić do przesłuchań i prób,

- jak myśleć o scenie,

- jak rozmawiać z agentami

i o co to tak naprawdę chodzi w aktorstwie.

Mamet nie waha się mówić otwarcie, dlaczego jego zdaniem aktorzy muszą przestać nabierać się na głośno powtarzane banały, które uchodzą za prawdy fundamentalne w większości aktorskich szkół i kursów.

Szkoły aktorskie, „interpretacja tekstu”, „pamięć emocjonalna”, „metoda Stanisławskiego” – David Mamet przystępuje do tych bożków współczesnego aktorstwa z młotem pneumatycznym, jednocześnie pokazując, na czym tak naprawdę polega prawdziwy heroizm i szlachetność aktorskiego rzemiosła. Uczy aktora, jak ma pozostawać wiernym treści sztuki, co jest ważne podczas przesłuchań i prób, jak sobie radzić z agentami i reżyserami, jak nawiązywać relację z publicznością i jak nie popaść w pułapki, które dla wielu oznaczają koniec kreatywnej drogi.

„Niczego się nie wypieraj, nic nie wymyślaj, mów głośno, stój prosto, daj sobie spokój ze szkołą aktorską”. Tymi słowy jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych dramaturgów rozprawia się z zawodem aktora.

Prawda i fałsz bierze na celownik święte krowy przemysłu filmowego i teatralnego, stanowiąc bezcenny przewodnik dla współczesnego aktora.

Uważana za najlepszą i najbardziej praktyczną książkę na temat aktorstwa, budząca wielkie kontrowersje w środowisku filmu i teatru. Stanowi opracowanie teorii aktorstwa stworzonej przez Davida Mameta i aktora Williama H. Macy’ego pod nazwą estetyka praktyczna. Ze swojego wieloletniego doświadczenia teatralnego i filmowego Mamet wyniósł wizję aktorstwa odartego z wszelkiej magii, szamaństwa, oszustw, fałszywej szlachetności i sztuczności.

Definiuje zawód aktora jako pośrednika między autorem tekstu a publicznością.