Dorota Semenowicz To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanz
Dorota Semenowicz

To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio

Korporacja Ha!art, Kraków 2013

Romeo Castellucci, reżyser, artysta sztuk wizualnych, laureat wielu nagród, w tym Złotego Lwa w Wenecji za dorobek twórczości w 2013 roku, należy do grona twórców definiujących współczesny teatr europejski. Ukończył malarstwo i scenografię na bolońskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1981 roku powołał – wraz z siostrą Claudią i przyszłą żoną Chiarą Guidi – grupę Socìetas Raffaello Sanzio, w ramach której reżyseruje do dziś, łącząc sztuki wizualne, teatr i performans.

Jego teatr to zarówno projekt estetyczny – próba stworzenia nowego języka poza harmonią i w wysiłku szukania pęknięć w mimetycznym pojęciu reprezentacji – jak i projekt etyczny – próba wyjścia poza znane nam z góry formy rzeczywistości, wzniesienia się poza przygodność zwykłej, codziennej skończoności. Książka Doroty Semenowicz To nie jest obraz z jednej strony przedstawia ten projekt, z drugiej jest próbą jego interpretacji. Jak pisze autorka: „Opisując teatr Romea Castellucciego, należy z jednej strony uchwycić napięcia myśli rozciągające się od ikony do ikonoklazmu, od symbolu do alegorii, od misterium do retoryki oraz opisać eksperymentalne pomysły inscenizacyjne. Z drugiej strony nie sposób zapomnieć o empatii, fali emocjonalnej, rozumianych jako zasada ożywiająca ten teatr. To ona decyduje o sile oddziaływania obrazu w twórczości włoskiego reżysera”.

Pierwsza, historyczno-analityczna, część książki zakreśla refleksję Societas Raffaello Sanzio o obrazie, kończy ją posłowie Valentiny Valentini, profesor Uniwersytetu Sapienza w Rzymie, na temat pracy nad głosem w poszczególnych spektaklach grupy. Drugą część stanowią rozmowy z twórcami Societas: Romeem i Claudią Castellucci, Chiarą Guidi oraz Gildą Biasini – producentką, która towarzyszy artystom od 1988 roku. Oddzielną część publikacji stanowią zdjęcia z wybranych spektakli w reżyserii Romea Castellucciego od Santa Sofii. Teatro Khmer (1986) po Sul concetto di volto nel Figlio di Dio (2010).

POLECONE EKSPRESEM

Czym jest teatr?
Canoe z papieru. Traktat o Antropologii Teatru
Spalić dom. Rodowód reżysera
Dorota Semenowicz To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanz
 Heiner Goebbels, Przeciw Gesamtkunstwerk
Gazeta Teatralna „Didaskalia” nr 135/2016
Gazeta Teatralna „Didaskalia” nr 137/2017
Gli spettacoli di Odino. La storia di Eugenio Barba e dell’Odin Teatret
Jean Duvignaud, Dar z niczego. O antropologii święta
Judith Butler, Zapiski o performatywnej teorii zgromadzeń
Performatyka. Terytoria
Między świętem a przesytem. Festiwale teatralne ich miejsce we współczesnym życi
„Kultura Współczesna”: Kulturowe przedstawienia sportu, nr 1/2017
Kręgi i płomienie. Szkice o teatrze i socjologii
Konteksty. Polska Sztuka Ludowa
Krzysztof Czyżewski, Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei
Magdalena Hasiuk, Teatr Słońca. Od rewolucji na kozłach do odysei uchodźców
Leszek Kolankiewicz, Samba z bogami. Opowieść antropologiczna
Catharine Christof, Rethinking Religion in the Theatre of Grotowski